1991-1995

Prvé kroky

Vláda Slovenskej republiky, Bratislavské automobilové závody, a. s. (BAZ) a koncern Volkswagen podpisujú 12. marca 1991 základnú dohodu o podnikateľskom zámere a vytvorení novej spoločnosti.

Vzniká Volkswagen Bratislava

Podpisom zmluvy o prevode aktív a spoločenskej zmluvy vzniká na území devínsko-novoveského závodu BAZ spoločnosť Volkswagen Bratislava, s. r. o.. Podiely v novej firme vlastnia Volkswagen AG (80 %) a BAZ (20 %).

Prvé „bratislavské“ Volkswageny

Sériovú výroba Volkswagenov začína v Bratislave 14. februára 1992. Prvé vozidlá Volkswagen Passat Variant 3. generácie opúšťajú závod v červenej a bielej farbe. Za deň sa vyrobí v tom čase „neuveriteľných“ 15 vozidiel.

Najvyrábanejší model značky VW

V januári 1994 prichádza do Bratislavy výroba najúspešnejšieho modelu značky Volkswagen. Volkswagen Golf, ktorý sa tu začína vyrábať vo svojej 3. generácii, sa neskôr zaradí k najvyrábanejším modelom bratislavského závodu.

Nielen automobily

K výrobe automobilov prvého veľkého zahraničného investora na Slovensku pribúda 22. augusta 1994 montáž prevodoviek. Produkcia začína tromi typmi prevodoviek určenými pre modely Volkswagen Golf a Volkswagen Passat.